BLOCKCHAIN

30. 5. 2022

Nechce se Vám číst?

Začínáte se pohybovat ve světě kryptoměn, ale některé pojmy jsou vám stále cizí? Obzvláště ty, které jsou v angličtině (což je v případě virtuálních měn drtivá většina)? Připravili jsme si pro vás článek, ve kterém najdete vysvětlený jeden z elementárních pojmů, pokud se chcete věnovat investování do kryptoměn – blockchain.

Představte si papírovou účetní knihu, kam se zaznamenávají veškeré peněžní toky, transakce, nákup a prodej zboží provedené obchodníkem apod. Blockchain je to samé, jen s tím rozdílem, že nemá fyzickou podobu. 

Blockchain je nezbytnou součástí těchto virtuálních transakcí neboť jednou z jeho nesporných výhod je bránění hackerům v úpravách nebo přepsání transakcí. Kdyby tak někdo chtěl svoji transakci upravit, vymazat nebo s ní jakkoli jinak nakládat, neuspěl by, neboť mu v tom brání další bloky. Každý blok je navíc zabezpečen digitálním podpisem, který by se při pokusu o nabourání informací v bloku změnil. 

Existují dva druhy blockchainu – decentralizovaný i centralizovaný. Decentralizovaný blockchain je ten, který nad sebou nemá žádnou autoritu. Tento typ je také nejstarší a setkáváme se s ním u transakcí těch nejrozšířenějších kryptoměn – Bitcoin, Etherum, Litecoin apod. V poslední době však sílí i tendence vytvořit soukromé (centralizované) blockchainy, které by byly dostupné pouze vybraným osobám. 

Jak vlastně blockchain konkrétně funguje? Vypadá to složitě, ale vysvětlení je jednoduché. Základem jsou transakce, které se zaznamenávají do bloků. Transakce vytváří uživatelé, kteří systém používají jako databázi, bloky vytvářejí těžaři, kteří potvrzují transakce a následně je začleňují do blockchainu. Jednotlivé transakce se pak navazují do uzlů. 

Na závěr článku si dovolíme malou lingvistickou zajímavost. Blockchain je anglický termín a v překladu znamená blokový řetězec. Čeština pro tento anglický výraz dlouho hledala adekvátní variantu, až se ustálilo slovo bločenka. I navzdory tomu však velká spousta českých nadšenců do kryptoměn stále používá originální termín blockchain.