PROOF OF STAKE

20. 5. 2022

Nechce se Vám číst?

Proof of Stake (PoS) je velmi významný pojem, který by měl znát každý, kdo se zajímá o kryptoměny. Termín pochází, ostatně jako všechny hlavní názvy z oblasti virtuálních měn, z angličtiny a jde v překladu o důkaz o vložených penězích. Hlavním účelem existence PoS je zabránění double spending (dvojího utrácení), což je situace, kdy uživatel zašle totožnou hodnotu kryptoměny různým subjektům. 

Proof of Stake nepoužívají všechny kryptoměny, mezi ty nejznámější patří Cardano, Etherum 2.0, Ok cash, NAV coin nebo NEO. Z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, že nejpopulárnější kryptoměna – Bitcoin – stojí na principu Proof of Work. 

Proof of Stake je ve své podstatě alternativou k Proof of Work, nicméně v rámci PoS jde o hlasování, kterým se prokazuje vlastnictví kryptoměn za účelem vytváření bloků. Čím více kryptoměny uživatel vlastní, tím větší je pravděpodobnost, že dostane odměnu. Díky tomu je Proof of Stake oblíbený mezi investory, protože ti mohou na tomto systému vydělávat. Tento proces, tzv. „staking”, je pak podobný připisování na spořicích účtech. 

Dalším rozdílem oproti PoW je skutečnost, že u PoS nejsou hlavními aktéry těžaři, nýbrž validátoři. Jejich práce spočívá v tom, že část svých kryptoměn „uzamknou” (vloží), aby mohli vytvářet bloky. 

Jaké existují výhody oproti PoW? Tak zaprvé je Proof of Stake energeticky výhodnější, inflace není tak pravděpodobná a není potřeba investovat do výkonné výpočetní techniky (hardwaru). Co se nevýhod týče, pak v případě PoS uživatel za jednotlivé bloky nedostává vysoké odměny. Druhou zápornou vlastností je nutnost vysoké tržní kapitalizace, pokud chceme zabránit 51% útoku.

Ano, i v případě Proof of Stake se totiž můžeme setkat s 51% útokem, který by ve svém důsledku vedl ke znehodnocení již proběhlých transakcí a ztrátě důvěry v kryptoměnu.