TETHER

2. 5. 2022

Nechce se Vám číst?

Představte si americký dolar ve světě kryptoměn. Tak nějak by se zjednodušeně dal charakterizovat Tether. Ostatně i zkratka Tetheru – USDT – naznačuje navázání na hlavní světovou měnu (hlavním cílem je, aby se cena za token pohybovala okolo 1 dolaru). Kromě toho jde o stabilní alternativu nejrozšířenější kryptoměny – Bitcoinu. Díky těmto vlastnostem se Tether řadí mezi stablecoiny. 

První náznaky toho, že by mohla vzniknout nová kryptoměna, se objevily již v roce 2012. Vznik této kryptoměny se nicméně datuje do října roku 2014. Tehdy se jednalo o token s názvem Realcoin, za kterým stáli lidé z Omni Foundation – konkrétně Brock Pierce, Reeve Collins a Craig Sellars. O měsíc později došlo k přejmenování kryptoměny na Tether. První obchodování s touto kryptoměnou bylo možné provést v lednu 2015.

I když tato mince patří mezi stablecoiny a najdete ji na Etherových a Bitcoinových blockchainech, patří mezi kontroverznější tokeny. Existence Tetheru je spojena s hongkongskou společností Tether Limited, která má na svém kontě nespočet soudních sporů kvůli údajným cenovým manipulacím a nedostatečnou transparentností peněžních převodů. I přes určitou kontroverzi však Tether akceptuje velké množství prodejců a má důvěru milionu uživatelů po celém světě. 

Jeden Tether je tedy spojený s americkým dolarem. Kolik je Tetheru v oběhu lze ověřit na stránkách omnichest.info, množství amerického dolaru se ověřuje přes bankovní účty a pravidelné audity. Tento systém se nazývá „Proof of Reserves” (důkaz o rezervách). 

Navázání na dolar je sice bráno jako pozitivum, nicméně někteří ekonomové, včetně představitelů americké centrální banky (Fed), tuto skutečnost hodnotí negativně. Podle nich totiž může dojít k ohrožení finanční stability, která se ve svém důsledky může projevit i vážnými dopady na celý trh. 

Na rozdíl od kryptoměn jako Bitcoin nebo Etherum, lze Tether pouze koupit na burze, případně může být vydán. Se stakingem nebo tzv. „yield farmingem” se u tohoto tokenu nepotkáte.