BITCOIN

22. 4. 2022

Nechce se Vám číst?

Kryptoměny jsou v současné době velmi populární a stále více a více lidí se rozhoduje vkládat své úspory do těchto digitálních aktiv. Nejbezpečnějším přístavem je v očích investorů Bitcoin. Pojďme si tuto první kryptoměnu v historii představit.

Bitcoin (zkratka BTC) je virtuální měna, o které se v internetovém světě mluví od roku 2008, kdy ji popsal jistý Satoshi Nakamoto (nakolik se jedná o skutečnou osobu, pseudonym nebo skupinu osob, je stále předmětem dohadů). Samotný Bitcoin byl vypuštěn do internetového světa v roce 2009, avšak první bitcoinová transakce se uskutečnila až v květnu 2010. Od té doby si Bitcoin prošel dynamickým vývojem a nyní se používá i jako měna.

Hlavní smysl (a podle některých i výhoda) Bitcoinu spočívá v tzv. decentralizaci, což znamená, že veškeré transakce nezávisí na jednom prostředníkovi a existence takové kryptoměny nepodléhá žádné autoritě. Ohledně možné regulace Bitcoinu se však stále vedou debaty na národních i nadnárodních úrovních.

Bitcoin je považován za živý organismus, který se konstantně vyvíjí. I navzdory tomuto prohlášení existuje konečné množství Bitcoinů – veškeré Bitcoiny (kterých by mělo být přesně 21 milionů) budou definitivně vytěženy v roce 2140, nicméně drtivá většina z nich již okolo roku 2030. 

Hodnota této nejpoužívanější kryptoměny neustále osciluje. Jedním ze stěžejních milníků v historii této kryptoměny byl 9. únor 2021, kdy cena za jeden Bitcoin překročila 1 milion CZK. Dílčí a vlastně i nejnižší jednotkou Bitcoinu je satoshi (odkaz na svého zakladatele, zkráceně „sat“) a lze jej vyjádřit v desetinných místech. Nejmenší jednotkou Bitcoinu je 0,00000001 BTC. 

S Bitcoinem se pojí i existence tzv. Bitcoin Cash (zkratka BCH). Jedná se o kryptoměnu, která se od Bitcoinu oddělila v roce 2017. Důvodem vzniku Bitcoin Cash byla nespokojenost s pomalými transakcemi a vysokými poplatky.