DeFi

1. 4. 2022

Nechce se Vám číst?

Základním charakteristickým znakem světa kryptoměn je decentralizace. To znamená, že veškeré kryptoměnové transakce nepodléhají centrální autoritě nebo je neovládají regulační normy. V tomto článku se zaměříme právě na decentralizované financování, zkráceně DeFi.

DeFi se vymyká tradičním finančním transakcím, neboť z tohoto platebního styku vynechává velké hráče, jako jsou banky, burzy nebo brokeři. Místo toho se spoléhá na tzv. chytré kontakty (chytrý kontakt je vlastně protokol, který má na starosti kontrakty mezi stranami finančního styku) v blockchainu.

Může se zdát, že DeFi spočívá jen ve finančních transakcích na bázi koupě-prodej. Není tomu tak. Záběr DeFi je poměrně široký a zahrnuje mimo jiné i půjčky, spekulace nebo pojištění. Uživatel DeFi může dokonce na své peněžence získávat úroky jako na spořicím účtu. 

S decentralizovaným financováním se pojí i existence tzv. stablecoinů – jedná se o kryptoměny, které jsou navázané na stabilní měny (dolar, euro) a jejich účelem je stabilizace ceny. Výhodou je i uživatelská přívětivost – lze své decentralizované finance spravovat jak na stolním počítači, tak i v mobilu. 

V rámci decentralizovaného financování existuje několik finančních platforem a aplikací, na kterých lze vydělat, ale i prodělat. DeFi sice na jednu stranu může znít výhodně, ale stále nelze o této formě financování hovořit jako o bezpečné. Některé aplikace DeFi jsou riskantní, čemuž však odpovídá získaná protihodnota (vyšší riziko znamená vyšší zisky). Bohužel existují i takové projekty, při kterých uživatel může přijít o peníze (některé mají charakter Ponzi schématu). Příkladem špatného konce DeFi projektu budiž memecoin YAM nebo projekty Hotdog a Pizza. 

Při výběru vhodné DeFi platformy je tak třeba být skutečně obezřetný a mít vysokou úroveň finanční gramotnosti. Nováčkům se v této souvislosti doporučuje hluboké studium a nepodléhat emocím.