ETHERUM

22. 3. 2022

Nechce se Vám číst?

Ve světě kryptoměn se nesetkáváme jen s nejpopulárnějším Bitcoinem. Existuje (a neustále vzniká) celá řada nových kryptoměn s cílem zaujmout na trhu významné místo. Těmto kryptoměnám se říká altcoiny (z anglického výrazu „alternative coin“ – alternativní kryptoměny). V tomto článku si představíme zřejmě nejznámější altcoin, a to Etherum.

Tato kryptoměna se zkratkou ETH vznikla 30. července 2015 a jejími autory jsou Vitalik Buterin a Gavin Wood. Kromě kryptoměny označuje Etherum i decentralizovanou platformu, která zamezuje regulaci finančními, bankovními i politickými autoritami. Vývojáři této kryptoměny si kladou za cíl dohnat Bitcoin, a tak se někdy Etherum nazývá „Bitcoin 2.0“.

Etherum však není to samé co Bitcoin; spojuje je prakticky jen skutečnost, že se jedná o kryptoměny. Asi hlavní odlišností je to, že Etherum vychází z úplně jiného základu. Technologie Etherum spočívá v síti s velmi širokým záběrem – platforma Etherum se neomezuje pouze na finanční transakce, ale je možné v ní například psát i vlastní programy.

Stejně tak na rozdíl od Bitcoinu neexistuje konečný počet Etherum mincí. Ostatně i samotná těžba probíhá odlišným způsobem – těžba Bitcoinu vyžaduje speciální minery, naproti tomu Etherum lze těžit s pomocí grafické karty.

Významným milníkem v historii Etherum je založení Enterprise Etherum Alliance (EEA) v březnu 2017. Účelem vzniku této platformy, kterou mělo na svědomí 30 zakládajících členů, je koordinace vývoje open-source verze blockchainu. Jak už bylo řečeno, Etherum spočívá na jiné technologii než Bitcoin, což z něj dělá pro významnější instituce a větší společnosti mnohem atraktivnější kryptoměnu. Díky tomu EEA sdružuje i takové giganty jako Microsoft, MasterCard, ING nebo Cisco Systems.

Kromě Etherum se můžeme v altcoinovém světě setkat i Etherum classic – jde o kryptoměnu, která závisí na původním blockchainu, než došlo k jeho aktualizaci (na novém blockchainu funguje právě Etherum).