LIGHTNING NETWORK

28. 2. 2022

Nechce se Vám číst?

Svět kryptoměn se vyvíjí rychlostí blesku. Od úplného počátku, kdy existoval pouze Bitcoin a transakce byly velmi omezené, tu nyní máme velkou spoustu kryptoměn, které fungují na rozdílných technologiích. Platební transakce ale stále zůstávají pomalé, limitované a poměrně drahé, a tak s bleskovým vývojem přichází i blesková platební síť – Lightning Network (zkratka LN). 

Cílem Lightning Network je vyřešit dosavadní problémy, které se pojí s platbami v Bitcoinech, tedy ověřování plateb a vysoké poplatky. Lightning Network je zjednodušeně řečeno transakční síť, jež funguje nad blockchainem a platí pro Bitcoin a Litecoin. 

Historie Lightning Network se začala psát v únoru 2015, kdy Joseph Poon a Thaddeus Dryja představili hrubou verzi této platební sítě. První bezpečná transakce se uskutečnila 10. května 2017 a převáděnou kryptoměnou byl Litecoin v malé hodnotě.

Jak vůbec Lightning Network funguje? Za situace, kdy máme kupujícího a prodávajícího, se tito dva aktéři domluví na otevření platebního kanálu, se kterým souvisí zaslání určité výše kryptoměny kupujícím na určitou adresu v rámci blockchainu, jež je zabezpečena podpisy obou stran platebního styku. 

Poté, co se kupující i prodávající dohodnou na kupní ceně, strhne se z vložené výše kryptoměny a bude náležet prodávajícímu. Zbytek vložené kryptoměny bude nadále ve vlastnictví kupujícího. Takto obě peněžní hodnoty čekají na blockchainové adrese do doby, než tento platební kanál kupující uzavře. Mezi tím kupující i prodávající obdrží doklad o transakci s podpisem protistrany. 

Platební kanál uzavírá kupující, který tuto žádost zašle do blockchainu. V tu chvíli dojde k uzavření i celé transakce a jednotlivým stranám jsou zaslány peněžní hodnoty – prodávajícímu kupní cena a kupujícímu to, co vložené částky zbylo.

K tomu, aby vůbec mohlo dojít k takové transakci, je třeba i vlastnit Lightning Network peněženku – např. desktopovou Joule nebo mobilní Phoenix.