TĚŽBA KRYPTOMĚN

5. 2. 2022

Nechce se Vám číst?

Kryptoměny můžeme do našeho vlastnictví získat nejčastěji dvěma způsoby. Kromě zakoupení určitého podílu na burze (např. Coinbase nebo Binance) je možné se ke kryptoměnám dostat i prostřednictvím těžby (tzv. miningu). Pojďme si tento proces blíže představit.

Pod pojmem těžba si zřejmě představíte lomy a doly, kde lidstvo získává cenné komodity jako zlato, stříbro nebo uhlí. Těžba kryptoměn je v podstatě to stejné – vy dobýváte nové mince, i když v digitální podobě. 

Co je k takové těžbě potřeba? Základem je mít výkonný počítač. Výkonný proto, že těžba kryptoměn je extrémně energetický náročná. V počítači si pak uživatel nakonfiguruje software nutný pro těžbu. Někteří nadšenci nebo těžební společnosti (tzv. farmy) si sestavují vlastní těžební stroje, sestávající z velkého počtu grafických karet nebo čipů. 

To ale není jediný způsob, jak kryptoměny „vydolovat“. Těžit kryptoměny lze i tak, že si uživatel objedná výkon, případně přímo stroje přes těžební platformu, stáhne internetový prohlížeč nebo, a to je úplně nejjednodušší varianta (a také nejméně výdělečná) si zahraje speciální hry.

Základním pojmem v rámci těžby kryptoměn je tzv. Proof of Work. Tento systém spočívá v řešení matematických úloh – kdo se dobere ke správnému výsledku, získá odměnu (vytěženou kryptoměnu). Druhým častým procesem těžby je tzv. Proof of Stake, kdy uživatelé ověřují nové bloky v blockchainu.

Těžba však nepřináší jen výdělek těžařům. Její nespornou výhodou je kontrola a potvrzení platebních transakcí, ke kterým dochází v rámci blockchainu. Druhým benefitem je bezpečnost, když těžaři svojí aktivitou zabezpečují historii proti jejímu přepsání.

Teď vás určitě zajímá, zda se těžba vůbec vyplatí. Na tuto otázku ale neexistuje jednoznačná odpověď. Nejdůležitější proměnnou je výkon počítače ve vztahu ke spotřebované elektrické energii. Kromě toho musíte vzít v potaz i zvýšené nároky na samotný počítač, a tedy rychlejší znehodnocení hardware. Odpovědět lze tedy tak, že těžbou si lze nastřádat nějaké kryptoměny, ale zázrační boháči se z vás nestanou.